Izložba “Zmijanjski vez – svjetsko kulturno nasljeđe”

JU Muzej istočne Bosne Tuzla

Pozivamo Vas na

Izložbu Etnološkog odjeljenja Muzeja Republike Srpske
“Zmijanjski vez – svjetsko kulturno nasljeđeZmijanjski vez predstavlja specifičnu tehniku koju su praktikovale žene na Zmijanju, visoravni pored Banja Luke, u svrhu ukrašavanja ženske odjeće i domaćinstva, uključujući vjenčanice, marame, haljine i posteljine. Bogatstvo ornamenata, tehnika izrade i kolorita jedinstvena je i čini ovaj vez posebnim u odnosu na druge vezove u Bosni i Hercegovini, centralnom i zapadnom dijelu Balkana.

Izložbu čini kolekcija Zmijanjskog veza koja se čuva u Zbirci tekstila Etnološkog odjeljenja Muzeja Republike Srpske, sakupljana od 1930. godine do danas. Zmijanjskim vezom je prikazana umjetnička kreativnost, unutrašnja simbolička kreativnost i osjećajnost koju je vijekovima posjedovala krajiška žena u svome temperamentu i duhu.

Zahvaljujući svojim karakteristikama i specifičnosti, Zmijanjski vez je 26. novembra 2014. u Parizu na Devetoj sjednici Međunarodnog komiteta za nematerijalno kulturno nasljeđe, kao prvi element iz Bosne i Hercegovine upisan na UNESCO-vu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasljeđa čovječanstva. Na taj način Zmijanjski vez je postao dio svjetskog kulturnog nasljeđa.

Autor izložbe: Danijela Đukanović.

Izložba će biti upriličena 21.06.2017. godine u 14:00h, u prostorijama JU Muzej istočne Bosne Tuzla, Džindić Mahala 21, Tuzla JU Muzej istočne Bosne Tuzla

Pozivamo Vas na

Izložbu Etnološkog odjeljenja Muzeja Republike Srpske

Autor izložbe: Danijela Đukanović.

8 people interested